Cześć,

witamy Was serdecznie po Świętach.

Mamy nadzieję, że spędziliście je w miłej i radosnej atmosferze.

Dzisiaj 7 kwietnia przypada bardzo ważny dzień, o którym chciałybyśmy Wam trochę powiedzieć.   Tego dnia w 1948  roku utworzono Światową Organizację Zdrowia (WHO). Każdego roku święto ma inny temat przewodni. W ten sposób WHO chce zwrócić uwagę na różne aspekty związane z ochroną zdrowia na świecie. Poprzez kampanie informacyjne buduje świadomość społeczeństwa i promuje zachowania prozdrowotne. W ubiegłych latach WHO zwracało uwagę m.in. na depresję, bezpieczną żywność, odporność na antybiotyki. Natomiast hasłem przewodnim w 2020 roku było wsparcie pielęgniarek i położnych.

Hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021 roku są choroby wektorowe.

W 2021 roku WHO chce zwrócić uwagę na choroby przenoszone przez wektory. Co oznaczają wektory? To zwierzęta, najczęściej małe organizmy takie jak muchy, kleszcze, czy komary, ale również gryzonie. Zwierzęta te są „biologicznymi pośrednikami” i przenoszą groźne dla zdrowia drobnoustroje z jednego organizmu na drugi, również na ludzi. Same organizmy – wektory nie powodują choroby. Przenoszone patogeny i pasożyty wywołują takie choroby jak np. malaria, na którą wg danych WHO w 2017 roku zachorowało 219 mln osób.

Temat chorób wektorowych jako hasło przewodnie na Światowy Dzień Zdrowia 2021 mógł zostać wywołany przez zmiany klimatyczne. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzega, że obserwowany wzrost temperatury i wilgotności sprzyjają rozwojowi chorób wektorowych. Niektóre gatunki wektorów, jak np. azjatycki komar tygrysi zaczyna rozprzestrzeniać się w cieplejszych regionach Europy.

Jak na razie w naszej strefie geograficznej wektorami są najczęściej kleszcze przenoszące patogeny, które mogą wywołać boreliozę i wirusowe, kleszczowe zapalenie mózgu. Borelioza to groźna choroba. Trudna do zdiagnozowania i może dawać różne objawy. Uważajmy szczególnie teraz, bowiem najwięcej kleszczy pojawia się na wiosnę – w kwietniu i w maju.

Warto więc wybierając się do lasu mieć na sobie długie spodnie i bluzę z długim rękawem, najlepiej jasnego koloru, aby szybciej zlokalizować „nieproszonego gościa”.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia przypominamy o konkursie plastycznym, który trwa do 8 kwietnia (regulamin na FB i stronie internetowej szkoły).

Zachęcamy również do aktywnego dbania o swoje zdrowie razem z nami przez cały tydzień J

Pozdrawiamy

Ósmoklasistki

Skip to content