Historia szkoły
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kaliszu powstała w roku 1961. Budynek placówki, znajdującej się na osiedlu Majków, otoczony jest ogródkami działkowymi oraz uroczymi pagórkami, porośniętymi od wiosny do jesieni zieloną trawą. W tej przepięknej scenerii kolejne pokolenia młodych kaliszan zdobywają wiedzę i doświadczenie pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycieli.
Od czerwca 2006 roku majkowska szkoła nosi imię Jana Pawła II. W tym samym roku zakończył się kompleksowy remont szkoły. Teraz uczniowie zdobywają wiedzę w komfortowych warunkach, bowiem swoje oblicze zmienił nie tylko budynek, ale także poszczególne klasy, wyposażone w nowe, funkcjonalne meble i innego rodzaju sprzęt.
Z historii szkoły…
W 1960 roku rozpoczęto w Polsce obchody tysiąclecia państwa polskiego. Z tej okazji zainaugurowano akcję budowy szkół tzw. Tysiąclatek. W Kaliszu taką szkołą była placówka na osiedlu Majków przy ulicy Tuwima – pierwsza szkoła Tysiąclecia zbudowana ze Społecznego Funduszu Szkół. Akt erekcyjny budowy szkoły – Pomnika Tysiąclecia – na kaliskim Majkowie wmurowano 30 kwietnia 1960 r.
Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 23.09.1961 r. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy osiedla. Szkoła otrzymała imię gen. Karola Świerczewskiego, choć nie była to szybka i łatwa decyzja. Pomysłów na patrona szkoły było wiele, a uczniowie i grono pedagogiczne wskazywali raczej na nazwiska zasłużone w literaturze, m.in. Juliana Tuwima. Niestety o ostatecznym wyborze Świerczewskiego na patrona zdecydowała nasza trudna historia.
Pierwszym kierownikiem placówki został p. Jan Malik, który pełnił tę funkcję przez 18 lat. Jego zastępcą została p. Jolanta Woźniak.
Od początku istnienia szkoły uczniowie uczestniczyli w imprezach organizowanych na terenie miasta (np. Święto Latawca), szkoły (zabawy karnawałowe, topienie Marzanny, Dzień Dziecka), w wycieczkach szkolnych. W roku szkolnym 1963/64 rozpoczęto współpracę z teatrem kaliskim. Inicjatorką tych działań była p. mgr Jadwiga Kołaczek. 24.02.1964 r. szkołę odwiedzili goście – aktorzy Teatru im. W. Bogusławskiego – Teresa Ujazdowska, Marcin Talarczak i Zbigniew Nawrocki, odtwórcy ról w przedstawieniu opartym na motywach „W pustyni i w puszczy” H. Sienkiewicza. Kontakty z teatrem były bardzo ożywione, uczniowie szkoły przesyłali pracownikom teatru życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, na rozpoczęcie i zakończenie sezonu teatralnego. Oglądali spektakle teatralne, dyskutowali na ich temat. Aktorzy kaliscy stali się częstymi gośćmi naszej szkoły. Zapraszani z okazji różnych uroczystości przychodzili chętnie i zawsze byli gorąco przyjmowani. W lutym 1968 roku aktorzy odwiedzili szkołę z okazji odbywającego się wówczas Festynu Teatralnego oraz otwarcia wystawy prac nadesłanych na konkurs „Szkoła bliżej teatru”. Uczniowie wręczyli aktorom własnoręcznie wykonane kukiełki.
W szkole od 1965 r. działało Szkolne Koło Towarzystwa Miłośników Teatru pod opieką pani mgr Jadwigi Kołaczek, a w wyniku ich działalności nasza szkoła trzykrotnie zajęła pierwsze miejsce w w/w konkursie „Szkoła bliżej teatru”. O sukcesie szkoły pisała m.in. „Ziemia Kaliska” (11.10.1969r. „O szkole, która wychowuje widza”). Za współpracę z teatrem opiekunka koła otrzymała wiele nagród. Szkolne Koło Towarzystwa Miłośników Teatru organizowało również spotkania, podczas których dyskutowano na temat przedstawień wystawianych w teatrze z ich twórcami. 16.12.1970 r. odbyło się spotkanie z reżyserem spektaklu „Wyzwolenie” St. Wyspiańskiego, Maciejem Prusem i odtwórcą głównej roli Henrykiem Talarem. Z kolei 3.03.1971 r. miało miejsce spotkanie z udziałem reżysera i dyrektora kaliskiej sceny p. Izabellą Cywińską, tym razem omawiano przedstawienie „Moralność pani Dulskiej”.
27.03.1982 r. z okazji Dnia Teatru w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z aktorami kaliskiego teatru, m.in. Kazimierą Starzycką-Kubalską, Danielą Popławską, Dorotą Kolak. Podczas spotkania aktorzy prezentowali wybrane fragmenty „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza.
Przedstawiciele szkoły odnosili również liczne sukcesy sportowe, m.in. 24.09.64 r. drużyna chłopców zajęła w czwórboju lekkoatletycznym II miejsce na terenie Miasta Kalisza. W roku szkolnym 1972/73 szkoła zajęła I miejsce i otrzymała puchar w Szkolnej Lidze Koszykówki. Uczennica naszej szkoły Katarzyna Kołacińska na Mistrzostwach Świata Inwalidów w Stoke Mandeville w Wielkiej Brytanii, które odbyły się w dniach 24-31 lipca 1981 r. wywalczyła 6 złotych i 1 srebrny medal. Dzięki jej postawie ekipa narodowa Polski zdobyła w tych zawodach pierwsze miejsce.
W 1969 r. uczniowie brali udział w zbiórce pieniędzy na rzecz budowy Pomnika – Centrum Zdrowia Dziecka, przekazując na ten cel kwotę 812, 50 zł. Od początku istnienia szkoły działała na jej terenie drużyna harcerska, która często uczestniczyła w działaniach nie tylko na rzecz szkoły, ale także osiedla i całego miasta. Od 1964 r. harcerze z naszej szkoły przejęli opiekę nad cmentarzem wojskowym znajdującym się na Majkowie za którą dwukrotnie otrzymali odznakę i tytuł „Opiekuna miejsc pamięci narodowej” nadaną przez Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa i Główną Kwaterę ZHP (w 1966 r. i 1977 r.), w 1965 r. zasadzili 500 drzew i 200 krzewów na ulicy Tuwima i przy Wale Bernardyńskim. 18.10.1971 r. szczep harcerski otrzymał puchar przechodni za wzorową pracę w ZHP.
13.10.1973 r. odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru szkole, ufundowanego przez Komitet Rodzicielski, Komitet Opiekuńczy „Wistil” i Państwowy Ośrodek Maszynowy.
Sztandar towarzyszył nam we wszystkich ważnych uroczystościach szkolnych.
W czerwcu 1993 roku rozpoczęła się rozbudowa szkoły. Była ona konieczna ze względu na trudną sytuację lokalową szkoły. Oprócz nowych ośmiu klas lekcyjnych w części dobudowanej znajdowała się duża sala gimnastyczna. W części podziemnej przygotowano nowe, obszerne szatnie dla uczniów. Rozbudowę zakończono we wrześniu 1994 r.
1.09.1999 r. powołano do życia Zespół Szkół nr 1, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum nr 1. Dyrektorem zespołu została pani Anna Szuleta (dotychczasowa dyrektorka SP nr 2). Zespół funkcjonował do końca sierpnia 2004 r.
Od 1.09.2004 obie szkoły stanowiły odrębne placówki. Od 2005 roku szkolnego nasza szkoła starała się o nadanie imienia Jana Pawła II, co nastąpiło 5.06.2006 r. W związku z reformą systemu edukacji, od 1 września 2017 roku oddziały wygaszanego Gimnazjum nr 1 im. Prymasa Tysiąclecia zostały włączone do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, która od tego dnia funkcjonuje w obu budynkach.