Dzień Pizzy to także okazja do przyjrzenia się bliżej kuchni włoskiej. Czy wiecie, że jest ona najbardziej rozpowszechnioną i uważaną za najsmaczniejszą spośród wszystkich kuchni śródziemnomorskich? Łączy w sobie prostotę dań
z ich wykwintnością. Uzyskuje się to dzięki sposobom przyrządzania; potrawy przygotowuje się bezpośrednio przed spożyciem (nie przechowuje się ani nie zamraża dań gotowych), z idealnie świeżych produktów wysokiej jakości. Produktami podstawowymi są warzywa, głównie pomidory, mąka durum, owoce morza, sery i oliwa z oliwek, a także – w zależności od regionu – niektóre gatunki mięsa. W kuchni włoskiej zasadniczymi przyprawami są zioła: oregano, bazylia, kolendra, rozmaryn, estragon i tymianek. Włochy są wiodącym producentem doskonałej jakościowo oliwy z oliwek.

W kuchni włoskiej nie jada się wielu zup. Najbardziej znaną jest minestrone – odpowiednik naszego bulionu warzywnego. Jest za to obfitość różnych dań mącznych, na czele z rozmaitymi makaronami (pasta), podawanymi z sosami. Przyrządzanie makaronów i dobieranie do nich sosów jest osobną sztuką, którą niełatwo opanować, podobnie jak trudno jest przyrządzić idealną pizzę. Włosi chętnie jadają ravioli i tortellini – małe pierożki z nadzieniem z mięsa, sera, szpinaku lub krewetek, również podawane z sosami. Znane są doskonałe włoskie desery: tiramisu, panna cotta, a zwłaszcza znakomite lody oraz kawa: espresso, cafe latte, cappuccino.

Kuchnia włoska jest zróżnicowana regionalnie, od wykwintnej, eleganckiej północnej do „siermiężnej”, biedniejszej południowej. Regiony północne słyną
z doskonałego risotta o różnych smakach, we Florencji można zjeść wyśmienite dania mięsne z surowca najwyższej jakości (słynny stek „alla Fiorentina”), Neapol to królestwo pizzy, która w tamtejszej wersji posiada unijny status produktu regionalnego. Na południu Włoch częściej spożywa się makarony z dodatkiem oliwy i czosnku (aglio e olio).

Skip to content