Ekonomiczna Gra Miejska zatytułowana  „Szlakiem przedsiębiorczych kaliszan”, której organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła  II w Kaliszu, to jeden ze stu projektów, które znalazły się w gronie laureatów konkursu grantowego, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski  w Warszawie z okazji  100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie i organizacjawydarzenia szkolnego pod hasłem „My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy”,  poświęconego popularyzacji największych polskich osiągnięć ekonomicznych i gospodarczych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.Pomysłodawczyni gry miejskiej, p. Ewa Mąkowska, postawiła sobie za cel popularyzację  przedsiębiorczych działań  kaliszan w okresie odbudowy miasta po zniszczeniach z 1914 roku. Tym bardziej, że jak sama przyznała: „ Rozmiar zniszczeń  był tak ogromny, że „Kalisz (i belgijskie Leuven) uznano za najbardziej zniszczone w czasie I wojny światowej miasto w Europie” (cyt. za Piotr Sobolewski: „Sekrety Kalisza”, Łódź 2017). W latach 1918 – 1939 najstarsze miasto w Polsce zyskało nowe życie „niczym Feniks z popiołów”. Wielką rolę w jego odbudowie odegrali architekci oraz właściciele znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie fabryk. Przybliżenie młodzieży ich sylwetek oraz międzywojennych osiągnięć to ważny cel projektu”.

Uczestnicy gry, uczniowie starszych klas szkół podstawowych z Kalisza i okolic, odwiedzili sześć miejsc związanych z postaciami znanych architektów i fabrykantów. W każdym z nich otrzymali do wykonania zadania, których treść łączyła historię z ekonomią. W Urzędzie Statystycznym poszukiwali informacji w „Małym Roczniku Statystycznym”, wydanym w 1938 roku, natomiast w gmachu ratusza – nazwisk prezydentów Kalisza z okresu międzywojennego. Wykonanie innego zadania wymagało sięgnięcia po tzw. Lokatę Niepodległościową, znajdującą się w jednym z  oddziałów PKO Banku Polskiego. Najlepiej z zadaniami poradziły sobie drużyny: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu oraz Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach. Laureaci oraz pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wśród nich znalazły się książki, przekazane przez Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu, a także upominki od Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Organizację drugiej już ekonomicznej gry miejskiej wsparli wolontariusze – uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu – pod opieką p. Joanny Muszyńskiej, pracownicy kaliskiego oddziału Urzędu Statystycznego w Poznaniu oraz PKO Banku Polskiego w Kaliszu.

 

Skip to content