14. września uczniowie kl. VI- VIII,  pod opieką p. Renaty Urbaniak, uczestniczyli po raz kolejny w rajdzie „Śladami przodków”, zorganizowanym w ramach obchodów 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło „Polski Splot” łączyło w sobie historię, odbudowę, sylwetki osób, wszechstronny rozwój Polski.

Ponad stu uczestników, a w wśród nich uczniowie naszej szkoły, wyruszyło spod zakładu WSK na wybrane dwie trasy „Tędy jeszcze nie szliśmy” oraz „Z biegiem Prosny”, aby dotrzeć na metę w Pracowni Krajoznawczej PTTK przy ul. Łódzkiej. Rajdowicze słuchali przewodniczek, a zasłyszana od nich wiedza pomogła wypełnić karty pracy, które otrzymali na starcie. Uczestnicy z pierwszej grupy zostali zaproszeni do zwiedzenia Izby Pamięci we WSK, a uczniowie z drugiej spotkali się przedstawicielami firmy Pratt and Withney, którzy opowiedzieli o zakładzie.

Uwieńczeniem rajdu był konkurs „Kaliski splot”, przeprowadzony na mecie. Każda z grup dostała pięć metrowych odcinków taśmy z przypiętymi napisami, które zawierały zagadnienia historyczne, dotyczące dziejów miasta i osób z nim związanych. Zadaniem każdej z grup było poukładanie odcinków wedle chronologii wydarzeń, a następnie związanie fragmentów taśmy w całość. Dzięki temu wszystkie grupy po połączeniu swych odcinków stworzyły „Kaliski splot”.

W konkursie historycznym dla szkół podstawowych I miejsce zajął duet z naszej szkoły – Julianna Plota i Piotr Juszczak,a Aleksandra Cieślak otrzymała wyróżnienie za najbardziej interesujący znaczek rajdowy na następny rok. Po zsumowaniu wszystkich zdobytych punktów uczniowie naszej szkoły zdobyli zaszczytne II miejsce. Gratulujemy.

Skip to content