Choć dziś nie potrafimy sobie wyobrazić życia bez pieniędzy, szóstoklasiści z naszej szkoły chcieli dowiedzieć się, jak kiedyś funkcjonowali ludzie. Czy człowiek zawsze używał monet i banknotów? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskali podczas XXIV Festynu Archeologicznego w Biskupinie pod tytułem „Archeomarket. Od wymiany po stragany”, którego tematem głównym była dawna historia handlu europejskiego.

W czasie festynu zwiedzający mieli okazję zobaczyć, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, a więc przez długie tysiąclecia, kiedy Europa była zamieszkana prze różnorodne ludy, które wypracowały wiele sposobów zaspokajania swoich potrzeb. Podczas festynu nie zabrakło również informacji, gdzie pojawiły się pierwsze monety oraz jak wyglądał przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie i dalekosiężnie.

Dawną osadę na kilka dni wypełnili mieszkańcy, którzy przygotowali dla zwiedzających inscenizacje, m.in. walki wojowników, prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy i degustacje dawnej kuchni.

Skip to content