W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, 16 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu odbyły się uroczystości upamiętniające 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia szkoły z Kalisza i powiatu wzięły udział w Konkursie Historycznym „Polskie drogi do niepodległości”. Patronat honorowy nad konkursem objęło Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Biblioteka Akademii Kaliskiej.

Nad poprawnością przebiegu konkursu czuwało jury w składzie: pani Monika Sobczak-Waliś, wiceprezes  Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu, pan Marcin Mikołajczyk z Biblioteki Akademii Kaliskiej, pani Kalina Grabińska, kustosz z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej oraz pan Ireneusz Pilas z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Jak wspominają uczestnicy „Konkurs miał przyjazną formułę teleturnieju, która dawała poczucie, że rozmowa o historii może być przyjemnością.” Po trzech etapach zmagań wyłoniono zwycięzców. Zaszczytne pierwsze miejsce przypadło drużynie reprezentującej Szkołę Podstawową nr 2 w Kaliszu w tym Kacper Jeżak, Jan Suchorski oraz Wiktor Dubrowin. Uczniów do konkursu przygotowywał pan Paweł Olejnik. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu w składzie Maria Baut, Julia Rubińska oraz Antoni Białkowski, przygotowani przez panią Klaudię Nadarzycką. Na trzecim miejscu znalazła się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu, w tym uczniowie Jan Siczek, Maciej Sobczak oraz Amelia Szymkowiak,  przygotowani przez pana Adriana Szczupaka.

Głównym celem konkursu było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej związanej z walką o polską niepodległość oraz krzewienie wśród polskiej młodzieży idei patriotyzmu i szacunku dla minionych pokoleń”, podsumowuje dyrektor Szkoły Podstawowa nr 2 w Kaliszu pani Joanna Patrzykąt.  Organizatorami konkursu byli nauczyciele pani Anna Gajzler, pani Ewa Mąkowska oraz pan Paweł Olejnik.

 

Skip to content