2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzonym na mocy ustawy z dn. 20 02 2004 roku o godle, barwach i hymnie narodowym. Najważniejszym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Z datą tego święta poza połączeniem świąt 1 maja i 3 maja związane są dwa inne wydarzenia. W dniu 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej zdobywający Berlin, umieścili polska flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie PRL-u 2 maja był dniem, gdy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie polskie flagi, aby nie zostały na dzień obchodów Konstytucji 3 Maja.

W ostatnich latach upowszechniła się tradycja noszenia kokardy narodowej 2 maja. Ponadto organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne, np. w 2009 roku w Bytomiu 500 osób utworzyło biało – czerwoną flagę z parasolek.

Oprac. Ireneusz Pilas